A pánikrohamok bénítóak lehetnek, de az önsegítő stratégiák ígéretes eredményeket mutatnak, lehetővé téve az egyének számára, hogy kezeljék és leküzdjék ezeket az epizódokat anélkül, hogy azonnali gyógyszeres kezelésre vagy szakmai beavatkozásra lenne szükség. Bár a statisztikák eltérőek, az emberek jelentős része sikeresen alkalmaz önsegítő technikákat a pánikrohamok enyhítésére.
A kutatások szerint a pánikrohamot átélő egyének akár 70%-a talál enyhülést önsegítő módszerekkel. Ezek a megközelítések gyakran életmódbeli változtatásokat, kognitív-viselkedési technikákat és stresszkezelést foglalnak magukban. A légzőgyakorlatok, a mindfulness jelenlét gyakorlása és a progresszív izomrelaxáció a széles körben elfogadott önsegítő eszközök közé tartoznak. A pánikrohamok fiziológiai és pszichológiai aspektusainak kezelésével az egyének kontrollt nyerhetnek a tüneteik felett.
A pánikrohamok önsegítésének hatékonyságát az is alátámasztja, hogy sok pánikrohamot a stressz és a szorongás vált ki. A mögöttes stresszorok azonosításával és kezelésével az egyének csökkenthetik a pánikrohamok gyakoriságát és intenzitását. Tanulmányok szerint a pánikrohamok körülbelül 80%-a a stresszel függ össze, így a stressz csökkentése az önsegítő stratégiák alapvető eleme. A stresszorok központi
eleme az identitásban rejlik, vagyis abban, ahogy önmagunkat definiáljuk: kik vagyunk, hová tartozunk, kihez tartozunk, mennyire meghatározó a testünk, a vallásunk, a családi eredetünk, a nemzetünk. A stresszor akkor hat ránk komolyan, amikor az identitásunkat megzavarja, és veszteségnek éljük meg a történéseket, így megzavarva az identitásunkat.
Sőt, az önsegítő erőforrások elérhetősége is hozzájárul a sikerhez. Az online források elterjedésével az egyének otthonuk kényelméből is hozzáférhetnek információkhoz, irányított gyakorlatokhoz és támogató közösségekhez. A pánikrohamok kezelésére összpontosító mobilalkalmazások és önsegítő könyvek értékes eszközökké váltak azok számára, akik azonnali segítséget keresnek anélkül, hogy orvoshoz vagy pszichológushoz kellene fordulniuk. Ide tartozik a Fókuszált Pánikmegoldás, mely úttörő szerepet játszik a magyar önsegítő pánikkezelési módszerek megalapozásában.
E pozitív eredmények ellenére fontos elismerni, hogy nem mindenki talál teljes megkönnyebbülést pusztán önsegítéssel. A pánikrohamok súlyossága és kiváltó okai eltérőek, és egyeseknél szükség lehet szakmai útmutatásra. A kutatások szerint a pánikrohamot átélők körülbelül 30%-a végül egészségügyi szakember segítségét kérheti, akár a tünetek fennállása, akár egy átfogóbb megközelítés szükségessége miatt. Különösen a komplikált esetek során szükséges egészségügyi szakember támogatása, ahol például a pánikrohamra ráépül a szorongás oldására alkalmazott alkoholfogyasztás.
Lényeges hangsúlyozni, hogy az önsegítő stratégiák szükség esetén nem helyettesíthetik a szakmai tanácsadást. Bár a sikerességi arányok ígéretesek, az egyéni tapasztalatok eltérőek. Az orvos vagy pszichológus útmutatásának felkeresése továbbra is kulcsfontosságú lépés azok számára, akiknek személyre szabott kezelési tervre, gyógyszeres kezelésre vagy pánikrohamaik kiváltó okainak mélyebb feltárására van szükségük.
Az önsegítő stratégiák tehát pozitív eredményeket hozhatnak a pánikrohamokkal küzdő egyének jelentős része számára. Az olyan technikák, mint a légzőgyakorlatok, a stresszkezelés és az életmódváltás, az applikációk és az önsegítő tanulási programok használata akár 70%-os sikerességi arányukkal praktikus és elérhető megközelítést kínálnak a pánikrohamok kezeléséhez és leküzdéséhez. A pánikbetegségek egyéni jellege azonban óvatos megközelítést indokol, és azoknak, akik tartós vagy súlyos tünetekkel szembesülnek, nem érdemes késlekedniük és habozniuk, hogy szakember segítségét kérjék egy átfogó és személyre szabott kezelési terv érdekében.
Kökény Tibor írása a Fókuszált Pánikmegoldás oldalon. focusedpanicsolution.com
Kökény Tibor pszichológus, a Jóga a mindennapi életben rendszer oktatója. Több sportolói referenciája van Olimpiai és Európa-bajnokokkal, magyar bajnokokkal, Huszti Kata Exatlon győztessel, és még sorolhatnánk. A sport mellett specialitása a pánikrohamok, bizonyos személyiségzavarok (borderline, nárcisztikus), a kiégés (burnout) kezelése. Youtube video gyűjteménye támogatást ad mind a pánik, mind egyéb problémák megértésében.
One thought on “Önsegítő stratégiák pánikrohamok esetén”